Web Tasarım da Kalite Neden Önem Taşır

Web tasarım hazırlamış olduğunuz web sitesinin içeriği hakkında kullanıcılara bilgi veren sitenizin özeti ve reklamı özelliğini taşıyan bir uygulamadır.Tasarım hazırlanırken mutlaka uzman kişilerden ve bu işi yapan kurumsal firmalardan yararlanılmalıdır çünkü tasarım bir sitenin en önemli özelliğini oluşturur.

Web sitesi hazırlarken mutlaka sade ve dikkat çekici kullanıcının kolay erişim sağlayabileceğini abartılardan uzak bir tasarım oluşturmalısınız. Web sitesi sahiplerinin en çok yaptığı hatalardan birisi web tasarımları üzerinde bulunan hareketli videolar abartılı resimler animasyonlar ve seslerdir.

Yaptıkları bu abartılı uygulamalar web sitesinin başarılı oranını düşürdü gibi kullanıcılara kötü ve olumsuz fikir vermektedir.

Web sitesi hazırlarken en doğru olanı güzel bir web tasarımı doğru ve özgün hazırlanmış bir içerikle birleştirmektir. Stres üzerinde bulunan konuların birbirinden alakasız ve çok olması yapılmaması gereken bir hatadır.

Web tasarımı hazırlarken oluşturduğunuz içerikler arasına konuyla alakalı abartısız resimler yerleştirebilirsiniz. Web tasarımı üzerinde bulunan metinlerde yazım kurallarına ve yazı puntosunu dikkat edilmelidir.

Web tasarımı işleminde sitenizin yeni bilgiler ile güncellenmesi sizin sitenizin arama motorlarında daha üst seviyelere çıkmasına yardım edebilir. Web tasarım oluşturulurken farklı süreçlerden geçilir. Bu süreçler web tasarımının daha kaliteli ve işlevli olması için uygulanmalıdır.

Web Tasarım Hazırlanırken Projelendirme Süreci        

Web sitesi sahipleri web tasarım oluşturmadan önce birçok süreç ve aşamadan geçebilir bunların başında projelendirme aşaması yer almaktadır. Projelendirme sürecinde web sitesinin stratejisi belirlenerek hazırlıklar yapılır.

Web sitesinin konusu hakkında analiz ve değerlendirme yapılarak web tasarım projeleri oluşturulur. Web tasarım yapılmadan önce konu ve içerikler hakkında araştırmalar yapılarak hedefler belirlenir. Bu aşamada yapılaca web sitesinin sürecinin en önemli detayları ve planları oluşturulur.

Web sitesi kurmak isteyen kişiler web tasarım projelendirme sürecinde sitelerine ait reklam siteleri hakkında bilgilendirme referanslar kullanıcılara detaylı ve site hakkında bilgi verici taslak oluşturul. Web tasarım projelendirme aşamasında sitenin kapak yüzü oluşturulur.

Kullanıcılar bu kapağa bakarak site hakkında fikir sahibi olur ve siteyi kullanıp kullanmadıklarına karar verirler. Tasarımın kapağında siteye ait bilgi verici resimler açıklamalar teknik bilgiler sitenin kullanıcılar tarafından iyi analiz edilebilmesi için önemli bir özelliktir.

Bu nedenle yapılan tasarım işlemi muhakkak ince ayrıntılarına kadar düşünülerek projelendirilmelidir. Bu kadar önemli bir uygulama hazırlanırken muhakkak işinin uzmanlarından fayda görülebilecek bilgiler alınmalıdır. Web sitesi sahiplerinin en mantıklı verecekleri karar bu işlemleri kurumsal bir firma ile yapmaktır.

Kullanılacak Teknolojinin Seçilmesi  

Web tasarım işleminde projelendirme aşaması başarılı bir şekilde bitirildikten sonra mutlaka başarılı bir teknoloji seçimi yapılmalıdır.

Teknoloji seçiminde oluşturulan web sitesinde kullanılacak olan veri tabanı kullanılacak olan programlar ve platformlar belirlenir ve bu belirlenen seçimler üzerinden hazırlıklar yapılır. Web sitesinin web tasarım sürecinde kullanılacak olan teknoloji seçimi web sitesinin kullanışlılığını erişe bilirliğini doğrudan etkileyen etmenler olduğu için önemli incelemeler ve araştırmalar yapılarak karar verilmelidir.

Eğer web sitesi kurmak isteyen kişi kullanacağı teknoloji hakkında fikir ayrılıklarına ve kararsızlar düşmüş ise muhakkak bu konu hakkında uzman kişilerden görüş almalıdır. Ve tasarımlarında kullanılan veri tabanları web sitesinin arama motorları ile uyumunu ve arama motoru üzerinde rahat bulunmasını sağlayan önemli bir ayrıntıdır.

Genellikle web de kullanılan programlar platformlar ve veri tabanları web sitesinde arama motorunda üst sıralara çıkmak için yardımcı olacak unsurlardandır.

Bu konu hakkında uzman olan kişiler arama motorlarında üst sırada yer almak için kullanılabilecek bazı özel program ve veri tabanları geliştirirler bu özel hazırlanan program ve veri tabanları web sitesinin erişimini bulunabilirliğini ve arama motoru üzerinde kolay erişimini sağlar. Web sitesini profesyonel ve kaliteli tasarımlar ile oluşturmak isteyen kişiler kurumsal firmalardan destek alarak kaliteli tasarımlar oluşturabilir.

Web Sitenin Tasarım Süreci

Web sitesi hazırlanırken yapılan uygulamalarda tasarım süreci önemli bir yer alır. Çünkü  sitenin görsel olarak en kaliteli hale getirilmesini sağlanan ve kullanıcıların dikkatini çekecek uygulamaların yapıldığı süreçtir. Site oluşturma sürecinde kullanılacak renklerin seçimi site için hazırlanan logolara karar verilmesi banner oluşturulması ve sitenin görsel açıdan tasarımlarının yapıldığı bir süreçtir.

Kullanıcı için bir web sitesinin görsel görüntüsü ilk algılanan nokta olduğu için önemli bir paya sahiptir. Web tasarım yapılırken oluşturulan grafikler tasarımlar farklı farklı gruplar halinde hazırlanarak tasarım için hangisinin daha uygun olduğuna karar verilebilir. Hazırlanan tasarım ve logolar karşılaştırma yöntemi yapılarak seçilir.

Web tasarımlarında kullanılan logoların özgün ve site yapısına uygun hazırlanması gerekir. Sitelerin logoları sitenin kimliğini oluşturduğu için önemli ve doğru karar verilmesi gereken bir işlemdir. Kullanıcılar ismini hatırlamadığı siteleri logolarından kolaylıkla bulabilirler çünkü logolar isimlerden daha çok akılda kalır.

Bu nedenle web tasarımlarında kullanılan logolar dikkat çekici ve okulda kalıcı özelliklere sahip olmalıdır. Logolar üzerinde bulunan yazıların karakteristik ve özgün olmaları gerekir. Tasarım süreci önemli bir süreçtir içerisinde site hakkında birçok konuda bilgi verici uygulamalar barındırır bu nedenle işinde uzman kişiler tarafından hazırlanmalıdır. Kaliteli bir web tasarım oluşturmak isteyen site sahibinin bu konularda uzman kurumsal firmalardan yararlanması gerekir.

 Yazılım Süreci

Web tasarım hazırlanırken yazılım süreci sitenin nasıl daha rahat kullanılacağının hazırlandığı bir süreçtir. Yazılım sürecinde site sahibine ait içerik yönetimleri admin panelleri programlamalar kullanıcının siteye olan bağlantısı ve kurulacak iletişimin hazırlandı bir süreçtir.

Yazılım sürecinde site nasıl daha kolay kullanılır diye en uygun olan yazılım modelleri oluşturulur. Web tasarımında yazılım kullanıcıların ilk baktığın zaman anlayacağı bir ayrıntı olmasa da siteyi aktif kullanmaya başladıkları zaman anlayabilecekleri ayrıntıları oluşturur.

Yazılım bir sitenin kalitesini ortaya koyan önemli etmenler arasında yer alır. Site ne kadar detaylı bir şekilde gruplandırılabilir ise kullanıcı tarafından o kadar kolay kullanılır.

Detaylı hazırlanmış bir yazılım ile oluşturulan sitenin kaliteli ve kurumsal olup olmadığı hakkında kullanıcılara fikir verme konusunda büyük rol oynar. Bu nedenle kaliteli bir tasarım görüntüsü oluşturmak isteyen site sahipleri bu konu hakkında uzman kişilerden yazılım hakkında detaylı bilgileri edinmelidir. Tasarım hazırlamak için uygun yazılımı hazırlamak sitenin başarısını %100 artıran bir etmen olduğu için muhakkak bu konu hakkında uzman firmalardan hizmet alınmalıdır.

Test Ve Yayınlanma Süreci

Web sitesinin tüm hazırlıkları tamamlandıktan sonra web sitesinin kullanımı ile ilgili test yapılarak yayına sunulmadan önce eksik olup olmadığını bulunan hataların düzeltilmesi gibi işlemler uygulanır. Web tasarım sürecinde yanlış yapılmış bir uygulama yarın oluyorsa test aşamasında düzenlemeler yapılarak kullanıcılara en doğru en kaliteli web tasarımı oluşturulur.

Web sitesinin test süreci bu nedenle önemli ve dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Tüm hazırlıklar yapıldıktan sonra başarılı olan test süreci sonrasında web sitesi yayına hazır hale getirilir. Web tasarımının test istemleri bittikten sonra yayın sürecine başlar ve kullanıcılarına sunulur.

Web sitesi tasarlamak istiyorsanız işi Arifin’e bırakabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir