Siyah Şapka SEO Nedir?

Siyah Şapka SEO nedir? Öncelikle SEO (Search Engine Optimization) arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Arama motorlarında yükselmeyi hedefleyenler sıklıkla SEO yöntemine başvurmaktadır. Organik bir şekilde arama motorlarında yükselmesi, uzun ve kalıcı yer edinmesi ve Google Adwords’dan daha uygun fiyatlı olması gibi özellikleriyle en çok tercih edilen dijital reklam çeşitlerindendir. Siyah Şapka SEO da bu amaca hizmet eden ve hızlıca SEO sıralamanızı arttırabilecek bir taktiktir. Ancak bu taktiği uygulamadan önce iki kez düşünün. Siyah Şapka SEO’nuza sandığınızın aksine zarar verebilir. Peki, Siyah Şapka SEO nedir?

Siyah Şapka SEO, arama motoru kurallarını ihlal ederek bir web sitesinin sıralamasını yükseltmek için kullanılan tekniklerdir. Bu teknik arama niyetini görmezden geliyor ve sistemi aldatıp uygunsuz siteler aracılığıyla arama görünürlüğünün arttırıp en iyi sitelerin SEO larını geçerek ilk sıralara yerleşiyor. Bu teknik uygulandığı takdirde kısa sürede başarıya ulaşabilen ancak uzun vadede ise oldukça zararlı bir tekniktir. Arama motorları bu tekniği kullanan siteleri tespit ettiği takdirde arama sonuçlarından ve sıralamadan men edilmesine s

ebep oluyor. Kısa sürede başarıya ulaşmak amacıyla bu tarz illegal yollara başvurmamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Siyah Şapka SEO’nun en çok karıştırıldığı teknik Beyaz Şapka SEO’dur. Bu ikisini karıştırmamak için;Siyah şapka seo

Siyah Şapka SEO: Sıralama yükseltmek için arama motoru kurallarını ihlal eder.

Beyaz Şapka SEO: Sıralama yükseltmek için arama motoru kurallarını takip eder.

Bazı pazarlamacılar riskleri bildiği halde Siyah Şapka SEO yöntemlerine başvurmayı tercih ediyor. Çünkü istenilen sıralara daha hızlı ve daha az maliyetle ulaşabiliyorlar. Ancak Siyah Şapka, web sitenize düşündüğünüzden daha fazla zarar verebilir. Peki, Nasıl?

Siyah Şapkanın Zararları

1.Cezalandırma: Siyah Şapka açıkça arama motoru hizmet şartlarına aykırı olduğu için, arama motorları tarafınca cezalandırılır. Bu cezalar bazen sıralama düşürme bazense web sitesinin kapatılmasına sebep olur.

2.Kısa Süreli Başarı: Siyah Şapka stratejileri arama motorlarında boşluklardan faydalandığından, bu boşluklar arama motorları tarafından kapatıldığında sitenin sıralaması otomatikman düşecektir. Arama motorlarının boşlukları arama süreci her zaman gerçekleşir. Arama motorları bu taktiklerden haberdar olduğu için sürekli olarak boşlukları arar ve bulduğunda kapatır. Bu sebeple elde edilen başarı, yakalanmasanız bile oldukça kısa sürer.

3.Zayıf Kullanıcı Deneyimi: Siyah Şapka kullanımında amaç sadece kullanıcının siteye girmesidir. Kullanıcılar siteye girdiğinde oldukça özensiz ve zayıf bir deneyim yaşarlar. Aynı zamanda bu tekniği kullanan firmaların markaları, kullanıcıya spam ve güvenilmez olarak görünmesine sebep olur.

Eğer web sitenizin uzun vadede üst sıralarda yer almasını istiyorsanız siyah şapka tekniklerinden uzak durmanız gerekiyor. Siyah Şapka tekniklerinin nasıl yapıldığını merak ettiniz değil mi? Gelin birazda bu teknikleri inceleyelim.

Siyah Şapka SEO Teknikleri

 

1.Düşük Kalitede İçerik

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yüksek kaliteli içerikler kullanmalısınız. Arama motoru algoritmalarıda yüksek kaliteli içerik kullanan web sitelerinin üst sıralara çıkmasına müsaade eder. Ancak Siyah Şapka tekniklerini uygulayan firmalar, uzun süren bu adımları uygulamak istemediğinden ellerinde bulunan düşük kaliteli içerikleri farklı sitelerde paylaşarak sistemi yenmeye çalışır. Kullanıcı deneyimini arttırmak ve web sitenizin sürdürülebilirliği için bu tekniklerden uzak durun!

2.Yinelenen İçerik

siyah şapkaSayfanın erişilebilirliğini arttırmak için kullanılan en sık yöntemlerden biri de anahtar kelime yoğunluğu ve içerik yenilemedir. Buradaki amaç aynı içerikleri birden fazla kez paylaşarak ve bir makale içerisinde onlarca kez aynı anahtar kelimeleri etiketleyerek sayfanın üst sıralara çıkmasını sağlamaktır. İçerik yenileme ve anahtar kelimelerin yoğun kullanılması arama motoru kurallarına aykırıdır. Bu kuralları ihlal etmemek için SEO uyarı sinyallerini takip etmelisiniz.

3.İçerik Gizleme

İçerik gizleme tekniği arama motorlarına yakalanmamak için kullanan taktiklerden biridir. İçerik gizleme tekniğinde arama motorlarına bir içerik gösterirken kullanıcılara çok daha farklı bir içerik gösterir. SEO sıralamasında en çok kullanılan tekniklerdendir. Ancak bu teknikte Siyah Şapka SEO, arama motoruna yakalanmasa bile kullanıcıya oldukça zayıf bir deneyim sunar.

4.Yanlış Yönlendirme

Siyah Şapkaların en çok kullandığı yöntemlerden bir de yanlış yönlendirmedir. Yüksek kaliteli ve arama motorlarında üst sıralarda bulunan bir web sitesi, düşük kaliteli ve aşağı sıralarda bulunan bir web sitesinin bağlantısını kendi sayfasında paylaşarak kullanıcıları oldukça alakasız bir siteye yönlendirir. Kullanıcıları ve arama motorlarını yanlış yönlendiren bu Siyah Şapka numarasının uygulanması arama motoru kurallarına aykırıdır.

5.Spam Blog Yorumları

Siyah Şapkaların kendilerini riske atmadan kullandıkları diğer yöntemlerden biri de spam blog yorumlarıdır. Arama motorlarının yorumlara dikkat etmeyeceğini düşünerek onlarca blog yazısının yorumlarına birden fazla kez web sitesinin bağlantısını paylaşarak kullanıcı kazanmaya çalışmaktadır. Ancak arama motorlarının algoritmaları her geçen gün değişiyor ve faklı alanlara yoğunlaşabiliyor. Son zamanlarda blog yorumlarına da dikkat eden arama motorları bu teknikleri kullanan Siyah Şapkalara cezayı kesiyor.

6.Negatif SEO ve Yanlış Raporlama

Negatif SEO rakip bir siteyi Siyah Şapka SEO kullanıyor gibi göstererek cezalandırmasını sağlamaya çalışan başka bir SEO taktiğidir. Bu taktiğin amacı rakip sitelerin sıralamasını düşürmektir. Başka bir siteyi kullanmadığı takdirde Siyah Şapka kullanıyormuş gibi göstermek ve yanlış raporlamak rakiplerin birbirine karşı kullandığı en yaygın yöntemlerdendir.

Eğer organik bir şekilde arama motorlarında yükselmek istiyorsanız Arifin’i ziyaret edebilir veya bize buradan ulaşabilirsiniz.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir