Negatif SEO Nedir?

Negatif SEO Nedir? Arama motoru optimizasyonları, Siyah Şapka SEO’nun etkinliğini azaltmak ve itibarsız kuruluşların bu stratejiyi kullanmasını engellemek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Ancak web sitesini tanıtmak için Siyah Şapka SEO kullanımı azalırken, diğer sitelere saldırma amacıyla Negatif SEO kullanımı artıyor. Negatif SEO’nun farklı teknikleri vardır. Bazıları ilk bakışta göze çarparken bazıları zamanla gelişir ve işlevini sonradan ortaya koyar. Bu kurallara aykırı olan pazarlama stratejisinden kendinizi ve markanızı korumanız için önce ne olduğu bilmeniz gerekmektedir. Peki, Negatif SEO nedir?

Negatif SEO, web sitenizin sıralamasını düşürmek amacıyla yapılan çalışmalara denir. Mantıksız gelebilir ancak son zamanlarda negatif SEO lar oldukça fazla kullanılmakta. Negatif SEO’ların kullanımında farklı amaçlar mevcuttur. Çoğunlukla web sitelerine yönlendirilen düşük kaliteli, spam içerikli bağlantılar oluşturmak için kullanılmaktadır. Bu olay, zamanla bağlantı oluşturdukları web sitesine kasten zarar vermekte ve sıralamasının düşmesini sağlamaktadır. Arama motorları böyle bir durumda kendi bakış açısıyla saldırı altındaki sitenin spam olduğunu düşünüyor ve aslında suçu olmayan siteye ceza kesip sıralamasını düşürüyor. Negatif SEO tekniğini genellikle rakip firmalar birbirine karşı kullanıyor. Firmaların arasındaki rekabet zamanla savaşa dönüşüyor ve birbirlerinin sıralamasını amacıyla Negatif SEO yöntemine başvuruyorlar. Bunun önüne geçmek için link izleme dosyaları kullanarak web sitenizin trafiğindeki düşüşün farkına varabilirsiniz. Bu sayede birkaç saat içinde trafikteki düşüşün farkına varabilir ve spam bağlantıları engelleyebilirsiniz. Negatif SEO kullanımı spam bağlantı ile de sınırlı değil. Gelin Negatif SEO stratejilerini inceleyelim.

negaif seo nedir

1.İçeriğinizi İtibarsızlaştırabilirler

Negatif SEO’ların kullanıldığı yöntemlerin başında içerik itibarsızlaştırma var. Bu teknikte içeriğinizi kopyalayarak başka sitelerde paylaşabilirler. Arama motorları orijinal ve kopya gönderileri tespit etmekte zorlandığı için bu kısımda iş size kalıyor. İçeriğiniz çalındığı takdirde birkaç yerde paylaşılarak içeriğinizin özgünlüğü ortadan kalkıyor ve aşağı sıralara düşmesine sebep oluyor. İçerik kopyalanmasında amaç bununla da sınırlı değil. Rakip siteler içeriğinizi farklı yerlerde paylaşabilir ve sonradan sizin sitenizi “içerik çaldığı” gerekçesiyle arama motoruna şikâyet edebilir. Yani kendi içeriğinizi çalma suçlaması ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ama merak etmeyin çözümü basit. İçeriğinizin kötü amaçlı olarak kopyalandığını tespit ederseniz, Google Çevrimiçi Telif Hakkı İhlali formunda hakkınızı arayabilir ve size karşı suçlamalarda bulunan sahte sitelerin ceza almasını sağlayabilirsiniz.

2.Kötü Amaçlı Yazılım Saldırıları

Korsan yazılımcılar zararlı SEO taktiklerini uygulamak için sitenize sızarsa farkına varmamanız çok normaldir. Bu sebeple en tehlikeli Negatif SEO taktiği budur. Sitenize yapılan bir saldırı olduğu zaman önlem alamıyorsunuz çünkü haberiniz bile yok! Bu korsanların öncelikli amacı, kimsenin haberi olmadan saldırıyı gerçekleştirmek olduğu için eski blog makalelerine veya az erişimi olan sayfalara sızarlar. Sızdıkları sayfalara ise düşük kaliteli içerikler, farklı kaynaklara bağlantı ekleme, sayfanızdaki anahtar kelimeler ve bağlantıları kaldırmak gibi sitenin sıralamasını düşürecek adımları uygulayarak sitenize zarar verirler. Uzun zamandır web sitenize içerik oluşturuyorsanız ve sık sık gönderi paylaşıyorsanız korsan yazılımcıların hedefi olabilirsiniz. Peki, Korsanlardan korunmanın hiçbir yolu yok mu? Evet, var. Eğer Web sitenizin performansının düzenli olarak denetlersiniz sayfanızdaki dikkat çekici değişiklikleri rahatça takip edebilirsiniz. SEO Denetim araçları, sitenize göz kulak olmanıza yardımcı olmaktadır. Teknik sorunları gözden geçiren SEO denetim araçları site trafiğinizi de her an takip eder ve normalden farklı bir durum oluştuğunda sizi uyarır. Korsan yazılımcıların sitenize sızdığını fark edemeyeceğinizden bahsetmiştik ancak aşağıdaki birkaç durum sizi şüphelendirebilir;negatif seo

  • Siteye erişim trafiğinde anlık artış ve düşüşler
  • Farklı anahtar kelime sıralamasında yaşanan artış
  • Ani bir şekilde uykuya geçen sayfalar

Bu tarz durumlarla karşılaştığınızda siteniz saldırıya uğruyor olabilir. Hemen site trafiğinizi kontrol ettirmekte fayda var!

3.Yanıltıcı Değerlendirmeler

Negatif SEO taktikleri sadece web sitenizi hedeflemez, ayrıca diğer web sayfalarında da sitenizi kötülemeye çalışır. Bu bazen kötü yorumlar yaparak bazense işletmeye düşük yıldız puanı vererek sitenin itibarını bozmaya çalışılır. Olumsuz SEO’ları belirlemenin ilk adımı siteye yapılan kötü yorumların doğruluğudur. Yapılan kötü yorumları inceleyin eğer değerlendirmeler yanlışsa ve yapılan yorumlar tek veya iki kelimeye sahipse ve kötü yorumlar art arda yapılmışsa bunlar büyük ihtimalle spamdır. Spam olduğunu düşündüğünüz yorumları spam olarak işaretleyip arama motorlarına raporlayabilirsiniz. Eğer arama motoru tarafından spam olduğu ispatlanırsa kötü yorumlar kaldırılır ve itibarınızı korumuş olursunuz.

Negatif SEO‘lardan korunmanın en önemli yolu link izleme dosyalarıdır. Trafiğinizi sürekli kontrol etmeyi mümkün kılan SEO Denetim araçlarını kullanarak da sitenize girmeye çalışan kötü amaçlı yazımlardan haberdar olabilirsiniz. Eğer arama motorlarında organik bir şekilde yükselmek ve sitenize yapılan bu tarz korsan saldırıların önüne geçmek istiyorsanız Arifin.com.tr ziyaret edebilir veya bize buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda Negatif SEO nedir? anlatmaya çalıştık okuduğunuz için teşekkürler.

 

 

 

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir