Instagram Pazarlama Teknikleri

Instagram Pazarlama Teknikleri Nelerdir? Dijital pazarlama yolları gün geçtikçe değişiyor ve popüler platformlar büyük markalar tarafından ele geçiriliyor. Örnek vermek gerekirse Google Arama Motorunda büyük firmalar ile rekabet etmeniz neredeyse imkansız. Genel olarak bir sektörde ilk üç sayfa boyunca bütçesi geniş, dünya markaları yer alıyor. Google üzerinden sitenize trafik almak ve E-Ticaret web sitenizi öne çıkarmak çok zor. Tabii imkansız değil! Bu işi en profesyonel şekilde gerçekleştiren ve sayfanızı ilk sıraya taşımayı garantileyen Dijital Pazarlama Ajansları bulunuyor. Ancak bunun için öncesinde bir web sitesi oluşturmuş olmanıza ihtiyacı var. Bunun içinde büyük markalar kadar olmasa da bir miktar bütçe gerekiyor. Peki bir web sitesi olmayan, hatta ürünlerini kendi hazırlayıp satan kişiler ne yapmalı? Hangi platformlardan markalarını tanıtmalı?

Son birkaç senede sadece İnstagram üzerinden ürünlerini satan ve oldukça başarılı kişiler bulunuyor. Eğer bir web siteniz yoksa veya bütçeniz bunu karşılamıyorsa tercih edebileceğiniz en iyi yol Instagram sayfalarıdır. Instagram, Google’dan çok farklı bir dijital platformdur. Google, yoğun olarak backlinkler üzerinden sayfa sıralamalarını belirlemektedir. Fakat Instagram, “Keşfet” özelliği sayesinde, kullanıcıların ilgi duyduğu sayfaları ön plana çıkarmaktadır. Buna göre Instagram’da sıralama ölçütü yoğun olarak kullanıcıya bağlıdır. “Keşfet” özelliğini iyi kullanırsanız potansiyel müşterilerinize kolayca sayfanızı tanıtabilirsiniz. Bu gün bu yazımızda Instagram Pazarlama Teknikleri nelerdir? inceleyeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Etkileşim Alan Görseller

Keşfet özelliğini kullanarak potansiyel müşterilerinize ulaşmak için en iyi yollardan biri etkileşim alacak görselleri belirlemektir. Öncelikle kullanıcı, eklediğiniz görseli küçük olarak görecektir. Bu sebeple kullanıcının, onlarca görsel arasından sizinkini seçmesini sağlamanız gerekiyor. İlgi çeken renkler ve görseller oluşturmanız bu noktada çok önemlidir.

Rakip Analizi

instagram takipçi satın al

Her alanda olduğu gibi, Instagram pazarlama tekniklerinde de rakip analizi ilk sıralarda yer alıyor. Pazarlama stratejinizi belirlerken, Instagram’da popüler olmuş rakiplerinizin bir listesini hazırlayın ve onların sitesini dikkatlice inceleyin. Resimleri ve hikayeleri hangi sıklıkla paylaşmış, görsellerde neye dikkat çekmek istemiş, açıklamada neler yazmış, fotoğraf detaylarında neler belirtmiş hepsini detaylıca incelemekte fayda var. Rakip analizi sayesine, rakip firmanın aylar hatta yıllar süren çalışmalarını bir sayfada toplayabilirsiniz.

Takipçi Arttırmak

Her dijital pazarlama platformunun bir zorluğu bulunuyor. Instagram’ın da en zor kısmı takipçi sayısını arttırmak. Öyle ki sayfa sahipleri kimi zaman “hile” yöntemine de yöneliyor. Bu çok yanlış bir yöntem. Çünkü İnternette bedava takipçi adı altında birçok site bulunuyor. Bu siteler, sayfanıza botları yönlendirerek sayfanızın trafiğini düşürüyor. Trafiğinizin düşmesi sayfanızın başına gelebilecek en kötü şeydir. Örnek vermek gerekirse; giyim veya butik işleri yapan bir sayfa olduğunuzu düşünün. İnternetten bedava takipçi veren bir siteye girdiniz ve butona tıkladınız. Bu site takipçi adı altında sayfanıza birçok bot gönderiyor. Bu botlar genellikle yabancı oluyor ve takip ettikleri kişiler genelde yabancı şahıslar oluyor. Normal şartlar altında butik ile ilgilenen kişilerin “Keşfet” sekmesinde çıkmanız gerekirken, yabancıların “eğelence” veya “dans” sekmesinde görünüyorsunuz. Evet, Takipçi sayınız arttı ancak potansiyel müşteri oranınız düştü ve artık giyim ile ilgili hiçbir alanda görüntülenemiyorsunuz. Tüm bunlara ek olarak sayfanızın bot ile dolu olduğunu gören kullanıcılar güvenilir olmadığınızı düşünecek ve takipten çıkacak.

Peki Kısa Sürede Nasıl Takipçi Arttırabilirim?

Takipçi satın almak bu noktada size en uygun yöntemdir. Güvenilir bir firma aracılığı ile takipçi satın alırsanız organik kullanıcılardan oluşan takipçi kitleniz sayesinde bir süre sonra sayfanız kendi kendine büyümeye başlayacaktır. “Organik Kullanıcılar” site trafiğinizin bozulmasını engelleyecektir. Eğer hangi firmadan kullanıcı satın alacağınız konusunda endişeleriniz varsa Smmsepetim incelemenizi tavsiye ederiz. Hiçbir şekilde hesabınızın güvenliğini tehlikeye atmayacak bir sitedir. Sizden şifre istemezler. Tüm paketler sağladıkları hizmet ile birlikte şeffaf olarak size sunulmuştur. Eğer kısa sürede büyük bir takipçi kitlesi yakalamayı amaçlıyorsanız Smmsepetim tam aradığınız firma olabilir.

Instagram Hashtag’leri Kullanarak Potansiyel Müşterilere Ulaşın

Hashtag’ler keşfet özelliğinin algoritmasında önemli bir yer oynamaktadır. Benzetme yapacak olursak Google’ın Backlinkleri, Instagram’in Hashtag’leri ile benzer yapıdadır diyebiliriz. Hashtag kullanırken en fazla yapılan hata, fazla hashtag olsun diye aklına gelen her kelimeyi eklemektir. Bu durum birçok alanda öne çıkmanızı sağlayabilir ancak organik kullanıcı sayısında ciddi bir azalma yaşarsınız. Doğru kategoride kullanılan hashtag ler sitenizi ileriyte taşıyacaktır.

Hazır Görsel Kalabalığından Uzaklaşın ve Profesyonel Bir Fotoğrafçı ile Çalışın

Instagram çok büyük bir sosyal mecra ancak ne yazık ki bu mecrayı kötüye kullanan ve insanları dolandıran kişileri de içinde bulunduruyor. Instagram’da meydana gelen dolandırıcılık olayları yüzünden kullanıcılar kime güveneceğini bilemiyor. Kullanıcıya güvenilir olduğunuzu hissettirmek, Instagram Pazarlama Teknikleri adına öne çıkmak için önemli yollardan birisi. Herkesin tahmin edebileceği üzre bu dolandırıcılar ellerinde “gerçek” ürün olmadığı için hazır resimleri kullanıyor. Bunu kırmanın çok basit bir yolu bulunuyor. Hazır görsel kalabalığından uzaklaşıp profesyonel bir fotoğrafçı ile çalışabilirsiniz. Bu tekniği uygulayarak kullanıcıların güvenini kazanabilirsiniz.

Bu yazımızda Instagram Pazarlama Teknikleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Eğer sizde Instagram sayfanızı büyütmek istiyorsanız Smmsepetim  ye girebilir ve avantajlı tekliflerinden yararlanabilirsiniz. Dijital Pazarlamanın avantajlarından yararlanmak için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın!

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir