Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama nedir? sorusun cevabını aradığınıza göre mevcut ürün veya hizmetinizin daha fazla satılmasını talep ediyorsunuz. 

Dijital Pazarlama: İşletmelerin mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için, elektronik bir cihaz veya interneti kullanarak arama motorları, sosyal medya, e-posta ve web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanarak ürün ve hizmetlerini satma çabalarını kapsar.

İnternet bugün ne kadar erişilebilir durumda ise, size her gün çevrimiçi olan kişilerin sayısının artmakta olduğunu söylersem bana inanır mısınız?

Bu. Aslında, Pew Research’e göre yetişkinler arasında “sürekli” internet kullanımı sadece son üç yılda% 5 arttı. Çok fazla söylememize rağmen, insanların alışveriş yapma ve satın alma şekilleri de değişti – yani çevrimdışı pazarlama eskisi kadar etkili değil.

Pazarlama her zaman hedef kitlenizle doğru yerde ve doğru zamanda bağlantı kurma konusunda olmuştur. Bugün, bu onlarla zaten zaman geçirdikleri bir yerde buluşmanız gerektiği anlamına geliyor: internette.

Dijital pazarlamaya girin – başka bir deyişle, çevrimiçi olarak var olan herhangi bir pazarlama şekli.
Dijital pazarlama için daha geniş bilgi için buraya tıklayın.

Dijital Pazarlama İle İlgili Sorular

HubSpot’ta, müşterileri çevrimiçi olarak çekmenin, meşgul etmenin ve memnun etmenin gerçekten etkili bir yolu olarak gelen pazarlama hakkında çok konuşuruz. Ancak yine de dünyanın dört bir yanındaki insanlardan dijital pazarlama hakkında birçok soru alıyoruz.

Deneyimli bir gelen pazarlamacı, gelen pazarlamanın ve dijital pazarlamanın hemen hemen aynı şey olduğunu söyleyebilir, ancak bazı küçük farklılıklar vardır. ABD, İngiltere, Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki pazarlamacılar ve işletme sahipleri ile yapılan görüşmelerde, bu küçük farklılıkların dünya genelinde nasıl gözlemlendiği hakkında çok şey öğrendim.

Dijital Pazarlama Nasıl Tanımlanır?

Dijital pazarlama, zamanlarının çoğunu harcadıkları müşterilerle bağlantı kurmak için çeşitli dijital taktik ve kanalların kullanımı ile tanımlanır: çevrimiçi. Web sitesinin kendisinden bir işletmenin çevrimiçi markalama varlıklarına – dijital reklamcılık, e-posta pazarlaması, çevrimiçi broşürler ve ötesi – “dijital pazarlama” şemsiyesi altında kalan bir dizi taktik var.

Dijital Pazarlama Nedir? Taktikleri ve Örnekler

En iyi dijital pazarlamacılar, her bir dijital pazarlama kampanyasının genel hedeflerini nasıl desteklediğinin net bir resmine sahiptir. Pazarlama stratejilerinin hedeflerine bağlı olarak, pazarlamacılar emrindeki ücretsiz ve ücretli kanallar aracılığıyla daha büyük bir kampanyayı destekleyebilirler.

Örneğin bir içerik pazarlamacısı, yakın zamanda oluşturulan yeni bir e-kitaptan müşteri adayları oluşturmaya yarayan bir dizi blog yazısı oluşturabilir. Şirketin sosyal medya pazarlamacısı bu blog yazılarının, şirketin sosyal medya hesaplarındaki ücretli ve organik postalar aracılığıyla tanıtımına yardımcı olabilir. Belki e-posta pazarlamacı, e-kitabı indirenleri şirket hakkında daha fazla bilgi göndermek için bir e-posta kampanyası oluşturur. Bir dakika içinde bu belirli dijital pazarlamacılar hakkında daha fazla konuşacağız.

İşte en yaygın dijital pazarlama taktikleri ve bunlara dahil olan kanallardan bazıları.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Bu, web sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında “daha yüksek” sıraya koymak için optimize etmek ve böylece web sitenizin aldığı organik (veya ücretsiz) trafik miktarını artırmak için yapılan bir işlemdir. SEO’dan yararlanan kanallar:

Web siteleri.
Bloglar.
İnfografikler.

 

 İçerik pazarlama

Bu terim, marka bilinirliği, trafik artışı, potansiyel müşteri oluşturma ve müşteri yaratma amacıyla içerik varlıklarının oluşturulmasını ve tanıtımını ifade eder. İçerik pazarlama stratejinizde rol oynayabilecek kanallar şunlardır:

Blog gönderileri.
E-kitaplar ve teknik incelemeler.
İnfografikler.
Çevrimiçi broşürler ve seyir kitapları.

İçerik pazarlamasını öğrenmek ve işletmenize uygulamak mı istiyorsunuz? Arifin İnovasyon ücretsiz içerik pazarlama eğitimi kaynak sayfasını inceleyin.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Bu uygulama, marka bilinirliğini artırmak, trafiği artırmak ve işiniz için potansiyel müşteriler oluşturmak için markanızı ve içeriğinizi sosyal medya kanallarında tanıtır. Sosyal medya pazarlamasında kullanabileceğiniz kanallar:

Facebook.
Heyecan.
LinkedIn.
Instagram.
Snapchat.
Pinterest.
Google+.

Tıklama Başına Ödeme (PPC)

PPC, reklamınızı her tıkladığınızda bir yayıncıya ödeme yaparak web sitenize trafik çekmenin bir yöntemidir. En yaygın PPC türlerinden biri, Google’ın arama motoru sonuç sayfalarındaki en iyi slotları, yerleştirdiğiniz bağlantıların “tıklama başına” bir fiyatıyla ödemenizi sağlayan Google AdWords’tür. PPC kullanabileceğiniz diğer kanallar şunlardır:

Facebook’ta ücretli reklamlar
Twitter’da Tanıtılan Tweetler
Linkedin

Bağlı pazarlama

Bu, bir başkasının ürünlerini veya hizmetlerini web sitenizde tanıtmak için komisyon aldığınız, performansa dayalı bir reklam türüdür. Bağlı kuruluş pazarlama kanalları şunları içerir:

YouTube Partner Programı ile video reklamları barındırın.
Sosyal medya hesaplarınızdan bağlı kuruluş bağlantıları yayınlamak.

Yerel Reklamcılık

Yerel reklamcılık, öncelikle içerikli ve diğer, ücretli olmayan içeriğin yanı sıra bir platformda yer alan reklamlara atıfta bulunur. BuzzFeed sponsorlu yayınlar iyi bir örnektir, ancak birçok kişi sosyal medya reklamcılığını “yerel” olarak kabul eder – örneğin Facebook reklamları ve Instagram reklamları.
Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama otomasyonu, temel pazarlama işlemlerinizi otomatikleştirmek için kullanılan yazılımı ifade eder. Birçok pazarlama departmanı, aksi takdirde manuel olarak yapacakları, tekrarlayan görevleri otomatikleştirebilir, örneğin:

E-posta bültenleri.
Sosyal medya sonrası planlama.
Kişi listesi güncelleniyor.
Kurşun besleyici iş akışları.
Kampanya izleme ve raporlama.

Dijital Pazarlama Nedir? Eposta pazarlama

Şirketler, e-posta pazarlamasını izleyicileri ile iletişim kurmanın bir yolu olarak kullanıyor. E-posta genellikle içeriği, indirimleri ve etkinlikleri tanıtmanın yanı sıra, insanları işletmenin web sitesine yönlendirmek için de kullanılır. Bir e-posta pazarlama kampanyasında gönderebileceğiniz e-posta türleri şunlardır:

Blog aboneliği bültenleri.
Bir şey indiren web sitesi ziyaretçilerine e-postaları izleyin.
Müşteri hoş geldiniz e-postaları.
Sadakat program üyelerine tatil promosyonları.
Müşteri beslenmesi için ipuçları veya benzer seri e-postalar.

 

Dijital pazarlama : Çevrimiçi PR

Çevrimiçi PR, kazanılmış çevrimiçi kapsama alanını dijital yayınlar, bloglar ve diğer içerik tabanlı web siteleriyle güvence altına alma uygulamasıdır. Geleneksel PR’a çok benziyor ama çevrimiçi alanda. Halkla ilişkiler çabalarınızı en üst düzeye çıkarmak için kullanabileceğiniz kanallar şunlardır:

Muhabir sosyal medya aracılığıyla sosyal medyaya erişim.
Şirketinizin çevrimiçi incelemelerini yapmak.
Kişisel web sitenize veya bloğunuza yorumlarda bulunmak.

Dijital Pazarlama

Gelen pazarlama, çevrimiçi içeriği kullanarak müşterileri çekmek, ilgisini çekmek ve memnun etmek için “tam huni” yaklaşımı anlamına gelir. Gelen bir pazarlama stratejisi boyunca yukarıda listelenen tüm dijital pazarlama taktiklerini kullanabilirsiniz.

Dijital Pazarlamacı Ne Yapar?

Dijital Pazarlama Nedir? Pazarlamacılar ne iş yapar? Dijital pazarlamacılar, bir şirketin emrinde olan hem ücretsiz hem de ücretli tüm dijital kanallar üzerinden marka bilinirliğinin artırılması ve yönlendirilmesinden sorumludur. Bu kanallar arasında sosyal medya, şirketin kendi web sitesi, arama motoru sıralaması, e-posta, görüntülü reklamcılık ve şirketin blogu bulunmaktadır.

Dijital pazarlamacı genellikle her kanal için farklı bir anahtar performans göstergesine (KPI) odaklanır, böylece şirketin her biri için performansını ölçebilir. Örneğin SEO’dan sorumlu bir dijital pazarlamacı, web sitesinin “organik trafiğini” ölçmektedir – bu trafikten, web sitesinin ziyaretçilerinin bir web sayfasını bir Google araması yoluyla bulan trafiğinden geliyor.

Dijital Pazarlama Rolü

Dijital pazarlama bugün birçok pazarlama rolünde gerçekleştirilmektedir. Küçük firmalarda, bir general aynı anda yukarıda açıklanan dijital pazarlama taktiklerinin çoğuna sahip olabilir. Daha büyük şirketlerde, bu taktiklerin her biri markanın dijital kanallarından yalnızca bir veya ikisine odaklanan birden fazla uzmanı vardır.

İşte bu uzmanlardan bazı örnekler:

SEO Yöneticisi


Kısacası, SEO yöneticileri, işletmenin Google’da yer almasını sağlıyor. Arama motoru optimizasyonu için çeşitli yaklaşımlar kullanan bu kişi, ürettiği içeriğin Google’da iyi bir performans göstermesini sağlamak için doğrudan içerik oluşturucularla birlikte çalışabilir – şirket bu içeriği sosyal medyada da yayınlasa bile.

İçerik Pazarlama Uzmanı


İçerik pazarlama uzmanları dijital içerik yaratıcılarıdır. Sık sık şirketin blog takvimini takip ederler ve aynı zamanda video içeren bir içerik stratejisi geliştirirler. Bu uzmanlar, iş lansmanlarının ürün ve kampanyalarının her dijital kanaldaki tanıtım içeriğiyle desteklenmesini sağlamak için genellikle diğer bölümlerdeki kişilerle birlikte çalışır.

Sosyal Medya Yöneticisi

Bir sosyal medya yöneticisinin rolü, başlıktan çıkarılması kolaydır, ancak şirket için yönettiği sosyal ağların sektöre bağlı olmasıdır. Her şeyden önce, sosyal medya yöneticileri şirketin yazılı ve görsel içeriği için bir kayıt programı hazırlar. Bu çalışan ayrıca, hangi sosyal ağda hangi içeriğin yayınlanacağına ilişkin bir strateji geliştirmek için içerik pazarlama uzmanıyla birlikte çalışabilir.

Pazarlama Otomasyon Koordinatörü

Pazarlama otomasyonu koordinatörü, tüm pazarlama ekibinin müşterilerinin davranışlarını anlamalarını ve işlerinin büyümesini ölçmelerini sağlayan yazılımı seçmeye ve yönetmeye yardımcı olur. Yukarıda açıklanan pazarlama işlemlerinin çoğu birbirinden ayrı olarak yürütülebildiğinden, bu dijital etkinlikleri ayrı ayrı kampanyalara gruplandırabilen ve her bir kampanyanın performansını izleyebilecek biri olması önemlidir.

Gelen Pazarlama – Dijital Pazarlama: Hangisi?

Yüzeyde, ikisi benzer görünüyor: Her ikisi de öncelikle çevrimiçi oluyor ve her ikisi de insanların tüketmesi için dijital içerik oluşturmaya odaklanıyor. Peki, fark nedir?

“Dijital pazarlama” terimi, itme ve çekme pazarlama taktikleri arasında ayrım yapmaz (ya da şimdi “gelen” ve “giden” yöntemler olarak adlandırdığımız şey). Her ikisi de hala dijital pazarlama şemsiyesinin altına düşebilir.

Dijital giden taktikleri, ilgili veya memnuniyetle bakılmaksızın, çevrimiçi alanda mümkün olduğunca çok kişinin önüne doğrudan bir pazarlama mesajı koymayı amaçlamaktadır. Örneğin, birçok web sitesinin en üstünde gördüğünüz garish banner reklamları, bir ürünü veya promosyonu, mutlaka almaya hazır olmayan kişilere zorlamaya çalışır.

Dijital Pazarlama ve Blog

Öte yandan, dijital gelen taktikleri kullanan pazarlamacılar, hedef müşterilerini kendilerine yararlı olan varlıklar sağlayarak web sitelerine çekmek için çevrimiçi içerik kullanırlar. En basit ama en güçlü gelen dijital pazarlama varlıklarından biri, web sitenizin ideal müşterilerinizin aradığı terimlerden faydalanmasını sağlayan bir blogdur.

Sonuçta, gelen pazarlama, müşterileri çevrimiçi çekmek, meşgul etmek ve memnun etmek için dijital pazarlama varlıklarını kullanan bir metodolojidir. Diğer taraftan, dijital pazarlama, gelen veya giden olarak kabul edilmelerine bakılmaksızın, her türlü çevrimiçi pazarlama taktiklerini tanımlamak için basit bir terimdir.

Dijital Pazarlama Tüm İşletmeler İçin Çalışıyor mu?

Dijital pazarlama, herhangi bir sektördeki herhangi bir işletme için çalışabilir. Şirketinizin sattıklarından bağımsız olarak, dijital pazarlama hala kitlenizin ihtiyaçlarını tanımlamak ve değerli çevrimiçi içerik oluşturmak için alıcı personel oluşturmaktan ibarettir. Ancak, tüm işletmelerin dijital pazarlama stratejisini aynı şekilde uygulamaları gerektiği söylenemez.

B2B Dijital Pazarlama Nedir?

Eğer şirketiniz şirketten şirkete (B2B) ise, dijital pazarlama çabalarınızın çevrimiçi müşteri oluşturma çevresinde yoğunlaşması muhtemeldir ve nihai hedef birisinin bir satış elemanı ile konuşmasıdır. Bu nedenle, pazarlama stratejinizin rolü, satış görevlileriniz için en yüksek kaliteli müşterileri web siteniz ve dijital kanalları destekleyerek çekmek ve dönüştürmektir.

Web sitenizin ötesinde, muhtemelen çabalarınızı, demografik bilgilerinizin çevrimiçi olarak geçirdiği LinkedIn gibi iş odaklı kanallara yoğunlaştırmayı seçeceksiniz.

B2C Dijital Pazarlama Nedir?

Eğer şirketiniz tüketiciden tüketiciye (B2C) ise, ürünlerinizin fiyat noktasına bağlı olarak, dijital pazarlama çabalarınızın hedefi, insanları web sitenize çekmek ve hiç konuşmaya gerek kalmadan müşterileri haline getirmektir. bir satış elemanı.

Bu nedenle, muhtemelen geleneksel anlamda ‘potansiyel müşterilere’ odaklanma olasılığınız daha düşüktür ve birisinin web sitenize geldiği andan, bir satın alma işlemi yaptığına kadar, hızlandırılmış bir alıcı yolculuğu yapmaya odaklanmanız daha olasıdır. . Bu genellikle, pazarlama hunisindeki içeriğinizdeki ürün özelliklerinin bir B2B işletmesi için olduğundan daha yüksek olduğu anlamına gelir ve daha güçlü bir harekete geçirici arama (CTA) kullanmanız gerekebilir.

B2C şirketleri için Instagram ve Pinterest gibi kanallar LinkedIn’in iş odaklı platformlarından daha değerli olabilir.

Dijital Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Çoğu çevrimdışı pazarlama çabasının aksine, dijital pazarlama, pazarlamacıların gerçek zamanlı olarak doğru sonuçları görmelerini sağlar. Bir gazeteye ilan vermişseniz, kaç kişinin o sayfaya çarptığını ve reklamınıza dikkat ettiğini tahmin etmenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Bu reklamın herhangi bir satıştan sorumlu olup olmadığını öğrenmenin kesin bir yolu yoktur.

Öte yandan, dijital pazarlama ile pazarlama çabalarınızın hemen hemen her yönünün yatırım getirisini ölçebilirsiniz.

İşte bazı örnekler:

Web Sitesi Trafiği

Dijital pazarlama ile, HubSpot gibi pazarlama platformlarında bulunan dijital analiz yazılımını kullanarak web sitenizin ana sayfasını gerçek zamanlı olarak görüntüleyen kişilerin sayısını görebilirsiniz.

Diğer dijital analitik verilerinin yanı sıra kaç sayfa ziyaret ettiklerini, hangi cihazı kullandıklarını ve nereden geldiklerini de görebilirsiniz.

Bu istihbarat, hangi kanalların web sitenize yönlendirdiği kişi sayısına bağlı olarak daha fazla veya daha az zaman harcayacağınıza öncelik vermenize yardımcı olur. Örneğin, trafiğinizin yalnızca% 10’u organik aramadan geliyorsa, bu yüzdeyi artırmak için muhtemelen SEO’da biraz zaman geçirmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur.

Web Site Trafik

Çevrimdışı pazarlamada, bir satış görevlisiyle etkileşimde bulunmadan veya bir satın alma işlemi yapmadan önce insanların markanızla nasıl etkileşimde bulunduğunu söylemek çok zor. Dijital pazarlama ile, insanların davranışlarındaki eğilimleri ve kalıpları, alıcılarının yolculuklarında son aşamaya gelmeden tanımlayabilirsiniz, bu sayede pazarlama hunisinin en üstündeki web sitenize nasıl çekeceğiniz konusunda daha bilinçli kararlar verebilirsiniz.

İçerik Performansı ve Kurşun Üretimi

Bir ürün broşürü oluşturduğunuzu ve insanların posta kutularında yayınladığınızı hayal edin – bu broşür çevrimdışı olsa da bir içerik türüdür. Sorun, broşürünüzü kaç kişinin açtığını veya kaç kişinin doğrudan çöpe attığını bilmiyor olmanızdır.

Şimdi bunun yerine web sitenizde o broşürün olduğunu hayal edin. Sayfayı barındırdığı sayfayı tam olarak kaç kişi izleyebilir ve formları kullanarak indirenlerin iletişim bilgilerini toplayabilirsiniz. Yalnızca içeriğinizle kaç kişinin ilgilendiğini ölçmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcılar indirdiğinde nitelikli müşteri adayları oluşturursunuz.

Atıf Modellemesi

Doğru araçlar ve teknolojilerle birleştirilen etkili bir dijital pazarlama stratejisi, tüm satışlarınızı işinizde müşterinin ilk dijital temas noktasına kadar izlemenizi sağlar.

Bu özellik modellemesi olarak adlandırıyoruz ve insanların, ürününüzü araştırma ve satın alma şeklindeki eğilimleri belirlemenize, pazarlama stratejinizin hangi bölümlerinin daha fazla dikkat gerektirdiği ve satış döngünüzün hangi bölümlerinin rafine edilmesi gerektiği konusunda daha bilinçli kararlar almanıza yardımcı oluyor .

Pazarlama ve satış arasındaki noktaları birbirine bağlamak son derece önemlidir – Aberdeen Group’a göre, güçlü satış ve pazarlama uyumuna sahip şirketler,% 20’lik bir büyüme oranına ulaşmakta, düşük uyum gösteren şirketler için gelirlerde% 4’lük bir düşüşe ulaşmaktadır. Dijital teknolojiler kullanarak müşterinizin satın alma döngüsündeki yolculuğunu artırabilirseniz, o zaman işletmenizin temel çizgisine olumlu bir şekilde yansıması olasıdır.

Ne Tür Dijital İçerik Oluşturmalıyım?

Yarattığınız içerik türü, alıcının yolculuğundaki kitlenizin farklı aşamalarındaki gereksinimlerine bağlıdır. Hedef kitlenizin hedeflerinin ve zorluklarının işletmeyle ilgili olarak ne olduğunu belirlemek için alıcı personeli oluşturarak başlamalı (bu ücretsiz şablonları kullanın veya makemypersona.com’u deneyin). Temel düzeyde, çevrimiçi içeriğiniz bu hedeflere ulaşmalarına ve zorluklarının üstesinden gelmelerine yardımcı olmayı amaçlamalıdır.

Ardından, alıcılarının yolculuğunda hangi aşamada olduklarına bağlı olarak bu içeriği tüketmeye ne zaman hazır olmaları gerektiğini düşünmeniz gerekir. Bu içerik eşlemesi diyoruz.

İçerik haritalama ile amaç, içeriği aşağıdakilere göre hedeflemektir:

 Onu tüketecek olan kişinin özellikleri (alıcı kişinin girdiği yer).
Bu kişinin satın alma işlemine ne kadar yakın olduğu (yani yaşam döngüsü aşaması).

İçeriğinizin formatı açısından, denenecek çok şey vardır. Alıcının yolculuğunun her aşamasında kullanmanızı önerdiğimiz bazı seçenekler:

Farkındalık Aşaması

Blog gönderileri. Güçlü bir SEO ve anahtar kelime stratejisi ile birlikte kullanıldığında organik trafiğinizi arttırmak için idealdir.
İnfografikler. Çok paylaşılabilir, başkaları içeriğinizi paylaşırken sosyal medya aracılığıyla bulunma şansınızı arttırdıkları anlamına geliyor. (Başlamak için bu ücretsiz Infographic şablonlarına göz atın.)
Kısa videolar Yine, bunlar çok paylaşılabilir ve markanızın YouTube gibi platformlarda barındırılarak yeni izleyiciler tarafından bulunmasına yardımcı olabilir.


Dijital Pazarlama Nedir : Dikkat Aşaması


Ebooks. Genellikle bir blog postasından veya infografikten daha kapsamlı oldukları için müşteri adayları için harikadır; bu, birinin iletişim bilgilerini almak için daha fazla alışveriş yapması anlamına gelir.
Araştırma raporları. Yine, bu, kurşun üretimi için harika, değeri yüksek bir içerik parçasıdır. Endüstriniz için araştırma raporları ve yeni veriler, medya veya endüstri basını tarafından sık sık toplandığı için farkındalık aşamasında da çalışabilir.
Web Seminerleri. Daha ayrıntılı ve etkileşimli bir video içeriği olduğu için web seminerleri, bir blog gönderisinden veya kısa bir videodan daha kapsamlı içerik sunduğundan etkili bir değerlendirme aşaması içerik biçimidir.

Karar Aşaması

  Durum çalışmaları. Web sitenizde detaylı vaka incelemeleri yapmak, satın alma kararı almaya hazır olanlar için, kararlarını olumlu yönde etkilemenize yardımcı olacakları için etkili bir içerik biçimi olabilir.
Görüşler. Örnek olay incelemeleri işiniz için uygun değilse, web sitenizde kısa referanslar almak iyi bir alternatiftir. B2C markaları için referansları biraz daha gevşek düşünün. Bir giyim markasıysanız, bunlar, başkalarının nasıl katkıda bulunabilecekleri markalı bir etiketten çıkarılan, başkalarının bir gömlek veya elbiseyi nasıl stillendirdiğinin fotoğraflarını çekebilir.


İçeriğimden Sonuçları Görmek Ne Kadar Sürer?

Dijital pazarlamada, YG’yi ölçmenin daha kolay olması nedeniyle, sonuçları çevrimdışı pazarlamada olduğundan çok daha hızlı görebildiğinizi hissedebilirsiniz. Ancak, sonuçta, dijital pazarlama stratejinizin ölçeğine ve etkinliğine bağlıdır.

Kitlenizin ihtiyaçlarını tanımlamak için kapsamlı alıcı personel oluşturmak için zaman harcıyorsanız ve onları çekmek ve dönüştürmek için kaliteli çevrimiçi içerik oluşturmaya odaklanıyorsanız, ilk altı ay içinde güçlü sonuçlar göreceksiniz.

Ücretli reklamcılık dijital stratejinizin bir parçasıysa, sonuçlar daha da hızlı olur – ancak uzun vadeli, sürdürülebilir başarı için içerik, SEO ve sosyal medya kullanarak organik (veya ‘ücretsiz’) erişiminizi geliştirmeye odaklanmanız önerilir.

Dijital Pazarlama İçin  Büyük Bütçeye İhtiyacım Var mı?

Her şeyde olduğu gibi, bu gerçekten stratejinize hangi dijital pazarlama unsurlarını eklemek istediğinize bağlı.

Önceden var olan bir web sitesi için SEO, sosyal medya ve içerik oluşturma gibi gelen tekniklere odaklanıyorsanız, iyi haber, çok fazla bütçeye gerek duymamanızdır. Gelen pazarlamada asıl odak nokta, izleyicinizin tüketmek isteyeceği yüksek kaliteli içerik oluşturmaktır; çalışmayı dış kaynak olarak planlamıyorsanız, ihtiyacınız olan tek yatırım zamanınızdır.

Bir web sitesine ev sahipliği yaparak ve HubSpot’un CMS’sini kullanarak içerik oluşturarak başlayabilirsiniz. Sıkı bir bütçeye sahip olanlar için, WP Engine’de barındırılan WordPress’i kullanmaya ve basit bir şekilde StudioPress’ten kullanmaya başlayabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Masrafı Ne kadardır?

Çevrimiçi reklamcılık ve e-posta listeleri satın alma gibi giden tekniklerle, hiç şüphesiz bazı masraflar vardır. Maliyetleri, reklamların sonucu olarak nasıl bir görünürlük elde etmek istediğinize bağlıdır.

Örneğin, Google AdWords’ü kullanarak PPC’yi uygulamak için, sektörünüzdeki diğer şirketlere, işletmenizle alakalı anahtar kelimeler için Google’ın arama sonuçlarının en üstünde görünmesini teklif edersiniz. Anahtar kelimenin rekabet gücüne bağlı olarak, bu makul derecede uygun veya çok pahalı olabilir, bu yüzden organik erişiminizi oluşturmaya odaklanmak iyi bir fikirdir.

Mobil Pazarlama Dijital Pazarlama Stratejime Nasıl Uyuyor?

Dijital pazarlamanın diğer bir önemli bileşeni mobil pazarlamadır. Aslında, akıllı telefon kullanımı bir bütün olarak ABD’de dijital medya tüketmekle harcanan zamanın% 69’unu oluştururken, masaüstü tabanlı dijital medya tüketimi yarıdan daha az – ve ABD hala diğer ülkelere kıyasla mobilin en büyük hayranı değil .

Bu, dijital reklamlarınızı, web sayfalarınızı, sosyal medya resimlerinizi ve mobil cihazlar için diğer dijital varlıkları optimize etmek için gerekli olduğu anlamına gelir. Şirketinizde, kullanıcıların markanızla iletişim kurmalarını veya ürünlerinizi alışveriş yapmalarını sağlayan bir mobil uygulaması varsa, uygulamanız da dijital pazarlama şemsiyesinin altına düşer.

Dijital Pazarlamada Mobil Uyumlu Website Olmalıdır

Şirketinizle mobil cihazlar üzerinden çevrimiçi etkileşimde bulunanların, masaüstünde olduğu gibi aynı pozitif deneyime sahip olması gerekir. Bu, mobil cihazlarda olanlar için gezinmeyi kullanıcı dostu yapmak için mobil uyumlu veya duyarlı bir web sitesi tasarımı uygulamak anlamına gelir. Ayrıca, içeriklerinizi hareket halindeyken indiren kişiler için sorunsuz bir deneyim oluşturmak için müşteri adayı oluşturma formlarınızın uzunluğunun azaltılması anlamına da gelebilir. Sosyal medya resimlerinize gelince, mobil cihazlarda resim boyutları daha küçük olduğundan metnin kesilebileceği anlamına gelir.

Dijital pazarlama varlıklarınızı mobil kullanıcılar için optimize etmenin birçok yolu vardır ve herhangi bir dijital pazarlama stratejisini uygularken, deneyimin mobil cihazlarda nasıl çeviri yapacağını düşünmek çok önemlidir. Bunun daima ön planda olmasını sağlayarak, izleyicileriniz için işe yarayan dijital deneyimler yaratacak ve sonuçta beklediğiniz sonuçları elde etmiş olacaksınız.

Denemeye Hazırım. Şimdi ne olacak?

Zaten dijital pazarlama yapıyorsanız, en azından çevrimiçi hedef kitlenizin bazı bölümlerine ulaşıyor olabilirsiniz. Hiç şüphe yok ki, stratejinizin biraz iyileştirme kullanabilecek bazı alanlarını düşünebilirsiniz.

Bu yüzden neden dijital pazarlama? Markanızı Çevrimiçi Pazarlamak için Temel Kılavuz – tamamen yeni bir başlangıç ​​yapsanız veya daha fazla deneyiminiz olsa bile, gerçekten etkili bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olacak adım adım kılavuz. Buradan yardım alabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir