Dijital Dönüşümün Önemi Nedir?

Dijital dönüşümün önemi vizyon, liderlik, süreç değişimi ve teknoloji gerektirmesidir. Yine de, şirketin kültürünü değiştirmek aynı derecede önemlidir.Ancak hepsinden daha önemlisi, Lenovo CIO’su Arthur Hu’nun şirketteki her çalışanın kalbini ve fikrini değiştirdiğini söylüyor.

Arthur Hu: Lenovo için, dijital geniş bir yelpazede kapsar. Temel işlem optimizasyonundan, yeni iş modellerinin kilidini açmak için teknolojiyi kullanmak, yeni ürünler oluşturmak ve daha güçlü müşteri deneyimleri sunmak arasında değişmektedir.

Lenova : Arthur Hu (CEO)

 

Bir şirket olarak, ilerideki işletmeler için yapay zekanın (AI) artan önemine inanıyoruz. Bu nedenle, “Akıllı Dönüşüm” terimini kullanıyoruz.

Teknoloji, özellikle AI başta olmak üzere, işletme ve ekosistem genelinde daha fazla kullanılan patlayan miktarda veriye erişmek için iş dünyasının tüm alanlarında.İşlem optimizasyonunda, örneğin, teklif verme yeteneklerimizi geliştirmek ve müşterilere daha iyi self servis sağlamak için bir SaaS aracı kullanıyoruz.

Müşteriyi Deneyimini Artırmak İçin Neler Yapıyor sunuz?

Müşteri deneyimi ile sürtünmeyi azaltmak için makine öğrenimi ve yapay zeka kullanıyoruz. Çağrı merkezlerimizde AI’yi artırıyoruz, böylece bir müşterinin bizimle temas kurduğunu niyetimizi biliyoruz. Ne aldıklarını, hangi sürücüleri indirdiklerini ve kullanıcı tabanından hangi soruları sorduklarını söyleyebiliriz. Bunlar, yeni ürün ve hizmetler yaratmak kadar dijital olmanın bir parçası olan günlük yeniliklerdir.

İş modeli tarafında, kullanıcıların cihazlarını yönetmelerine yardımcı olmak için kullanılabilirlik ipuçları sağladığımız bir hizmet olarak cihaz sunuyoruz. Ve Çin’de akıllı ekranlar ve sensörler ile akıllı bir Nesnelerin İnterneti (IoT) tüketici cihazı ekosistemi yaratıyoruz. Bu strateji için, ortaklarımızın yeniliğe katılmalarını sağlamak için yeni geliştirme modelleri kullanıyoruz. Bu tür bir değişim, bilgisayarları anlamak için tamamen yeni bir yol gerektirir.

Dijital Dönüşümün Önemi nedir?

Akıllı Dönüşüm, şirketi yeniden değerlendirip yeni bir seviyeye getirmekle ilgilidir, bu nedenle CEO liderliğindeki bir çaba olması gerekir.

Şirketimizdeki “YY” olarak bilinen CEO’muz Yuanqing Yang, her çalışanın Akıllı Dönüşümde rol oynayacağı konusunda tüm şirketi açıkça ortaya koydu. Her Lenovo çalışanının müşterilerimizin rollerini iyileştirme konusundaki bireysel rollerine odaklanacağı yönünde gerçek bir beklenti var.
Her Lenovo çalışanının müşterilerimizin rollerini iyileştirme konusundaki bireysel rollerine odaklanacağı yönünde gerçek bir beklenti var.

Nereden İlham Aldınız?

BT / BT bünyesindeki vizyonu Lenovo’da gerçekleştirirken, YY’nin güçlü desteğinden ilham aldık ve her ekibin pratik şekilde katılımını sağlamak için kendimize meydan okuduk. “Herkes birinci sınıf bir vatandaştır” ekiplerimle paylaştığım bir şey ve ekipler, gelişmiş deneyim, daha güçlü çalışan katılımı ve her seviyede daha verimli süreçlerin hizmetinde teknoloji ve yapay zeka uygulamak için yollar bularak yanıt verdiler.

Bu sadece iş ekipleri değil aynı zamanda komuta merkezimizden chatbot teknolojisinden faydalanarak memnuniyetini arttırmak ve daha fazla kullanıcı bileti işlemek için, geleceğin yazılım tanımlı veri merkezine doğru geçiş yapan altyapı ve ağ ekiplerimize, otomasyonu iyileştiren test ekiplerimize demek oluyor. Bu dönüşümü gerçekten ekibin her seviyesine dönüştürüyoruz. Bu, diğer ekiplere neyin mümkün olduğunu gösterme konusunda kritik ve yeni fırsatların kilidini açmak ve kendimizi dönüşümün yönüyle hizalamak için yeni değeri ortaya çıkarmak için bol fırsat var.

Şimdi nasıl farklı çalışıyorsun?

Takımlarımızın kompozisyonu geçmişten çok farklı görünüyor. Geleneksel arka ofis BT zihniyetinden uzağa taşındık – bu hizmete sunduğumuz bir hizmetiz. Bunun yerine, iş fikirlerinin ve teknolojinin yeni ve heyecan verici yollarla nasıl buluşabileceğini tanımlamak için birlikte çalışan bir iş ortağı modeline daha çok geçiyoruz.

Örneğin, çekirdek raporlamayı otomatikleştirmeye karar verdik, bu nedenle küresel olarak finansal verileri yönetme yöntemimizi standart hale getirmek zorunda kaldık. Geçmişte, bu değişikliği çözmek için CFO’nun işi olduğunu söyleyebilirdik. Fakat bugün, davranışların, boru hattı verilerini giren satış işlemleri de dahil olmak üzere birden fazla bölümde değişmesi gerektiğini biliyoruz.

Ekibinizin Özellikleri Nelerdir?

Sadece daha standart ve otomatik raporlar oluşturmak için satış, finans ve kullanıcı tasarım uzmanlarını içeren çapraz fonksiyonel bir ekip oluşturduk, aynı zamanda çalışma modelini “rapor fabrikası olarak BT’den” herkesin analisti haline getirmek için bir araya getirdik. “En yaygın kullanım durumları için görselleştirme ve analiz konusunda self-servis temelli model.

Akıllı Dönüşüm’de, daha önce bağlantısız olan siloları birbirine bağlamaya çalıştığımız için problemler daha işlevsel hale gelme eğilimindedir. Çevik çapraz işlevli ekiplerle daha iyi cevaplar veren daha fazla perspektif elde edersiniz.


BT’deki kültürü dijital dönüşümün önemi sağlamak için nasıl değiştirdiniz?

Kimliğimizi bilişim teknolojisinden iş dönüşümüne değiştirdik ve hatta değişimi vurgulamak için kurum kültürümüzle bağdaştırılan bir logo bile yarattık (aşağıya bakınız). Ekip üyeleri logosu Tişörtlerde giyer ve biz de belgelerimize ve sunumlarımıza yerleştiririz. Dijital bir dönüşümü gerçekten mümkün kılacaksak, farklı düşünmemiz ve çalışmamız gerektiğinin somut bir hatırlatıcısıdır.
btit logosu

Lenovo

Çalışmalarımız hakkında düşünme biçimimizi de değiştirdik; şimdi projeler sunmak yerine yeteneklerini geliştiren ekipler olarak görev yapıyoruz. Akıllı Dönüşüm hakkında yüzümde mavi oluncaya kadar konuşabiliyorum, ancak kalpleri ve zihinleri gerçekten kazanan, insanların küçük, entegre ekipleri hızlı bir şekilde mükemmel sonuçlar aldığını görmeleridir.

Bizi buraya getirenin bizi oraya götürmeyeceğini de anlıyoruz. BT’deki miras düşüncesine meydan okumak için The Four M’in hakkında konuşuyoruz: para, yöneticiler, insan gücü ve tekel. Eski alışkanlıklarla meşgul olduğumuzu gördüğümüzde, 4 M’yi konuşmak için kullanırız.

 4 M’yi açıklayabilir misiniz?

 Para: Geçmişte üç ila beş yıl boyunca büyük ERP programlarını finanse edecektik. Bu büyük program paradigmasından uzaklaşmalı ve çok daha hızlı değer vermeliyiz. Yeni yatırımlar için dipsiz bir fon olmadığını hepimizin bilmesi gerekir.
Yöneticiler: Günümüzde, yöneticiler artık sadece görevleri yerine getirmek için orada değiller. Bugünün yöneticileri kendi alanları hakkında derinlemesine bilgi sahibi, çalışanlarını geliştiriyor ve ekiplerini kazanmak için konumlandırıyor. Yönetimi bireysel güç olarak vurgulamamız ve onu güçlendirme ekiplerine yönlendirmemiz gerekiyor.

İnsangücü: Dijital Dönüşümün Önemi

Dünyayı değiştiren küçük ekiplerle yeni kurulan işletmeleri düşünün. Büyük bir etkisi olması için çok fazla insana ihtiyacımız yok. Aslında, daha fazla insanın teslimatı tehlikeye atabilecek karmaşıklık ve bağımlılıklar yaratabildiği zaman daha fazla insanın daha iyi sonuçlar anlamına geldiğini düşünme alışkanlığımızı değiştirmemiz gerekir.
Tekel: Geçmişte, iş ortaklarımız bazen kendileri için çalışmak için BT’ye yalvarmaları gerektiğini hissettiler. Kullanabileceğimiz tek BT ​​sağlayıcısı olduğumuz için kaliteye odaklanmadık. Bu tekel zihniyetinden çıkmalı ve rekabetçi bir pazarda hizmet sağlayıcı gibi davranmaya başlamalıyız.

Dijital dönüşümün nemi konusunda şirketleri olan CEO’lara ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

 Akıllı dönüşüm için net bir vizyon belirlemezseniz, yönetici liderliğiniz asla işe girme şansına sahip olmayacaktır. Bu vizyonu belirlerseniz ve değişmeye istekli olmazlarsa, olan insanları bulmanız gerekir.

Eğlenceli hale getirerek dijital dönüşüme enerji enjekte edin. Bir slogan yapmayın. Geçtiğimiz Nisan ayında, “dizüstü bilgisayarları domino tarzında devirilen çoğu dizüstü bilgisayar” için 520 dizüstü bilgisayar kurmak ve bir Guinness Dünya Rekoru kırmak için 1000’den fazla BT / BT çalışanına meydan okuduk. Ekip çalışmasının kendimizi nasıl zorlayacağımızı göstermek için yaptık. hiç yapılmadı.

Dijital Dönüşümün Önemi Konusunda Fikir Birliği

Dijital değişim konusunda fikir birliği oluşturmak için gereken süreyi küçümsemeyin. İnsanlar genellikle bir görüşü teorik olarak destekler, ancak nasıl hareket edeceğini bilmiyorlar. Bir slogan düzeyinde sıkışıp kalmadığınızdan emin olun; Mevcut başarılı ekip üyelerine, birlikte başarılı olmaları için geçişi sağlayacak becerilere sahip olacak ve yollar sağlayacak.

 Arthur Hu hakkında

Arthur Hu, Lenovo’nun kıdemli başkan yardımcısı ve küresel CIO’su olup, bilgi hizmetleri, işletme dönüşümü ve firma için dijitalizasyon sağlama görevini üstlenen global BT ekibi için genel sorumluluğa sahiptir. Firmaya yaklaşık 10 yıl önce katıldı ve daha önce McKinsey & Company ile birlikteydi. Hu, Stanford Üniversitesi’nden hem bilgisayar bilimi dalında hem de bilgisayar bilimi dalında yüksek lisans derecesine sahiptir.

Daha geniş bilgi almak için burayı inceleyebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir