Backlink Analizi Nedir?

Backlink Analizi Nedir? Nasıl Yapılır? Backlink analizi, rakiplerinizin sayfalarını analiz etmenizi ve web siteniz için eyleme geçirilebilir bir link oluşturmanızı sağlamaktadır. Kısaca açıklayacak olursak Backlink; bir siteden başka bir siteye yönlendirmeyi sağlamaktadır. Backlinklerin Arama Motoru Optimizasyonlarında (SEO) yeri çok büyüktür. Öyle ki doğru sayıda backlink kullanarak web sitenizin sıralamasını yükseltebilirsiniz. Peki, Backlink analizi neden yapılmaktadır? Ne işe yaramaktadır? Avantajları ve Dezavantajları nelerdir? Gelin detaylıca inceleyelim.

Backlink kavramı, en başarılı arama motoru Google ın sayesinde hayatımıza girdi diyebiliriz. Google, PageRank algoritması sayesinde diğer arama motorlarından çok daha doğru sonuçlar göstermeye başladı ve dünyada en çok kullanılan arama motoru olmayı başardı. Bu olay diğer web sitelerine de örnek oldu ve backlink kavramı dünyamıza girdi. PageRank, backlinklerin web sitesine olan katsayısını hesaplayan bir algoritmadır. PageRank, Google ın bugün bu noktada olmasının en büyük mimarlarından olan bir algoritmadır. PageRank mantığını kabaca anlatmak gerekirse, “link aldığı takdirde sitenin gücü artar, link verdiğinde ise gücü azalır” şeklinde çalışıyordu. Diğer web sitelerinin sürekli Google backlinklerini kullanması ile birlikte günümüzde lider konuma geldi. Peki standart bir web site backlink başarısını nasıl elde eder?

Backlink Analizibacklink

Backlink aslında çok basit bir işlemdir. Daha önceden SEO ile uğraştı iseniz Backlink işleminin birkaç saniyede bittiğini bilirsiniz. Ancak burada önemli olan nokta Backlinki analiz etmek ve doğru yerlerde doğru sayıda kullanmaktır. Öncelikle rastgele herhangi bir siteyi analiz edin. Dikkatli bir biçimde incelediğinizde potansiyel olarak yüzlerce belki binlerce backlink analizine açık olduğunu göreceksiniz. Ardından bu yöntemi kendi web sitenizde uygulayın. Daha önce keşfetmediğiniz alanlara özgün ve yeni backlinkler koyun. Tabii bu işlemi sizin yerinize gerçekleştirecek web siteleri de bulunuyor. Hemde onlarca! Arama motorunuza “SEO analiz sayfaları” yazarak herhangi bir siteden kendi web sitenizin trafiğini görebilirsiniz.

Sosyal Medya Platformları

Sosyal medya platformları backlink sayınızı arttırabileceğiniz en önemli alanlardan birisidir. Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest ve Linkedin gibi platformlardan web siteniz adına bir hesap oluşturabilir ve web sitenizin backlinklerini bu sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz. Backlinklerinizi arttırmanın ilk ve en önemli kuralı iyi bir sosyal medya kullanıcısı olmaktır. Düzenli bir şekilde linklerinizi paylaşın bu sayede web sitenizin trafiğini ve erişimini arttırın. Web sitenizin mümkün olduğunca çok profilini oluşturun ve paylaştığınız gönderilerde sitenizin linki bulunsun. Bu linke tıklayan kullanıcılar, Örneğin: Facebook üzerinden sitenize girdiğinde, web siteniz başarılı bir backlink katsayısı kazanıyor. Bu katsayı web sitenizin trafiğini olumlu etkiliyor.

Google Business Hesabı

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google ın geliştirdiği Google Business, hem işletme profili oluşturmak hem de backlinklerinizi arttırmak için muhteşem bir yol. Google Business üzerinden hem işletmeniz ile ilgili iletişim ve ulaşım bilgilerini girebiliyorsunuz (Google sizin işletmenizi arayanlara yol tarifi gösteriyor). Hem de sayfalarınızı, ürünlerinizi veya makalelerinizi paylaşmak için link girebiliyorsunuz. Bu linkler kullandığınız anahtar kelimelere bağlı olarak kullanıcılara gösteriliyor. Kullanıcılar Google ın paylaştığı bu linklere tıkladığında ise backlink katsayınız artıyor. Buna bağlı olarak da web sitenizin trafiği ve sıralaması artıyor.

Forumlar

Forumlarda backlink sayınızı arttırabileceğiniz önemli alanlardan biridir. Bir formda düzenli olarak paylaşım yapamayabilirsiniz belki ama forumlarda paylaştığınız yazı, yorum veya gönderiler asla eskimez. Mesela iki sene önce paylaştığınız bir yazı veya yorumdan katsayı kazanabilmeniz mümkün ya da web sitenizi tanıtan bir yazı yazdınız, bu yazıda da birkaç tane backlink verdiniz. Kullanıcı yıllar sonra web siteniz hakkındaki yazıyı okurken bile size backlink katsayısı kazandırabilir. Bu olayı Google Business veya Sosyal medya platformlarında gerçekleştirebilmeniz pek mümkün değil. Çünkü Google Business de yaptığınız paylaşımlar 1 ay süre boyunca üstte gözüküyor. Sonradan yavaş yavaş değerini kaybediyor. Aynı şekilde sosyal medyada da öyle. Paylaştığınız gönderiler arttıkça yeniler eskilerin üstüne çıkıyor ve genellikle kimse ilk gönderilerinize kadar sayfanızı incelemiyor. Formlardan hızlı bir şekilde verim alamayabilirsiniz. Ancak forumlar bu noktada beklenmedik anlarda trafiğinizi arttırabilir.

Backlinklerinizi arttırmanın onlarca belki bizim bilmediğimiz yüzlerce yolu var. Backlink kullanırken önemli olan şey iyi analiz ve doğru sayıda backlink paylaşımıdır. Şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki backlinkler olmadan trafiğiniz olmaz! Bir web sitesi oluşturduğunuzda ilk sayfadan başlamazsınız değil mi? Yükselmek için backlinklere ihtiyacınız olacaktır.

Ne düşünüyorsun? Hiç teklif stratejilerimizden herhangi birini kullandınız mı? Hangileri sizin için en iyi çalıştı? Düşüncelerinizi ve sorularınızı aşağıdaki yorumlarda paylaşın! Bu yazımızda Backlink Analizi Nedir? Bunu anlatmaya çalıştık. Makalelerimizin devamı için blog sayfamızı takip edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir